Klukovské vzpomínky 749
Přečetl jsem si rozhovor s panem Bartoškou o Filmovém festivalu v Karlových varech. Nejsem filmovým fanouškem. A dobrých filmů je podle mne strašně málo. A českých ještě méně. Když některý herec řekne, že hrál v tom a tom filmu, většinou mi to nic neřekne. Ale to asi není rozhodující. Jak jsem řekl, nejsem vášnivým divákem. Ale jsem rád, že Saša Gedeon přestal točit filmy, protože to, co natočil, byla holá hrůza. Přestal točit a prý učí na FAMU. Netuším co, když sám nic neumí.
Jo, to taková Alice Nellis natočí první klapku nějakého svého eposu a už se o tom píše jako o kultovním filmu, i když ho nikdo neviděl. Nevím, jak to dělá. Asi má dobré známé v branži.

Ne, že bych byl úplný troglodyt. Miloval jsem film Zvětšenina (Blow up). Chtěl jsem vypadat jako David Hemmings. A mít jeho ateliér a fotoaparáty. Ateliér jsem nikdy neměl a Hasselblada také ne. Nikona F1 jsem měl, ale v Pardubicích na leteckém dnu mi ho někdo ukradl. Nebylo mi dáno. Když jsem se s Davidem Hemmingsem osobně sešel, zjistil jsem, že jsme si konečně podobní. Bylo to pár týdnů před jeho smrtí. Nebyl štíhlý krasavec, ale byl to obtloustlý dědula s neostříhaným obočím a la Brežněv. Konečně se mi to povedlo, ne já jeho napodobil, ale on mne!

Miloval jsem Monicu Vitti. Krásná žena! Krom tetralogie Zatmění, Červená pustina, Noc a Dobrodružství ještě hrála ve skvělém filmu Dívka s pistolí. Hrála samozřejmě i v dalších filmech, ale ty si nepamatuji.
Monicu Vitti mně silně připomínala česká herečka Marie Drahokoupilová. Díky filmu Flirt se slečnou Stříbrnou jsem se do ní zamiloval. Monica Vitti zemřela v roce 2022. Marie Drahokoupilová by se asi divila, jaký fešák ji miloval. Vlastně má láska stále trvá. Stále trvá i to, že ona to neví. Myslím, že ji toho šoku ušetřím. Můj kamarád Zdeněk, muzikant a loutkoherec z divadla Drak, mě jednou vzal k ní na Vinohrady. A já jsem jen čuměl, nikdy jsem neviděl tak krásnou ženu!
„Zavři hubu a přestaň se tvářit jako debil! Já jsem s ní chodil do školy a musel jsem se na ni koukat furt. I šunka se přejí!“
Takže jsem byl na dosah svého idolu a bylo mi to houby platné.

Před Monicou Vitti a Marií Drahokoupilovou jsem ještě miloval Jean Seberg. Pamatuji si ji z komedie Myš, která řvala. Díky ní jsem film viděl stokrát. Netušil jsem, že tato křehká nakrátko ostříhaná blondýnka je na tvrdých drogách, a že skončila svůj život předávkováním na ulici. Smutný osud krasavice.

Ale nebyl jsem zamilován jen do hereček. V roce 1962 bylo v Praze mistrovství světa v krasobruslení. Bylo mi dvanáct a já jsem se beznadějně zamiloval do nizozemské krasobruslařky Sjoukje Dijkstra. Největší a nejtěžší krasobruslařky. Tehdy jsem zjistil, že krasobruslaři jsou ubytovaní v hotelu Jalta. I rozhodl jsem se, že na svůj idol před hotelem počkám. Otec kamaráda byl šéfkuchařem v tomto hotelu, a tak mi zjistil, kdy bych ji tam mohl nejspíš potkat. Vzal jsem si nejlepší kalhoty a čistou košili a jel na Václavák. A dočkal jsem se! Před hotelem zastavil mikrobus Čedoku a z něj vystoupila má láska, má bohyně. Možná, že se budete divit, prošla kolem mne a vůbec si mě nevšimla! Jako bych neexistoval. Mně bylo dvanáct a jí dvacet, to není takový věkový rozdíl, ne? Letos, aniž by tušila, kdo na ni tenkrát čekal před hotelem, zemřela!

Mám já to s těmi ženami smůlu! Do Zuzany jsem se zamiloval, když mě bylo čtrnáct. Bylo to na Landštejně. Její bratr Pavel, když jsem se mu já blbec svěřil, že miluji Zuzanu (nezaměňovat s mou partnerkou stejného jména), vykulil oči a řekl památnou větu: „Ségru? To ses snad pomátl, ne? Vždyť je blbá!“
Inu bratr! Ale nakonec, když jí bylo šedesát, jsem jí to řekl. Potkali jsme se úplně náhodou v Dejvicích, kde bydlela. Byla stále krásná!
„Proč jsi mi to tenkrát neřekl, proč se to musím dozvědět až teď? Až potkám bráchu, hned mu vynadám, jakou partii mi zkazil!“
A tak jsme spolu začali chodit na víno. Krásně se s ní povídalo. Bohužel, ani tady mi pšenka nepokvete. Zlá nemoc mi ji vzala. Zuzana vlastně byla služebně mou nejstarší milenkou: od čtrnácti až do smrti!

Praha, 1. 7. 2024