Kromě létajícího personálu byla obecně práce na letišti špatně placená. Dojem vedoucích hospodářských pracovníků, že to přeci děláme, protože nás to baví. A máme rádi letadla. Copak, u mě to byla pravda. Zodpovědnost obrovská, odměny mizerné. V době, kdy jsem pracoval u ČSA, měla má žena stevardka skoro o sto procent vyšší plat. Základ byl nízký, ale všelijaké příplatky, diety atd. plat zvyšovaly. Nevím, jestli letuška měla větší zodpovědnost než letecký mechanik. Když jsem nastoupil k British Airways, dostal jsem desetinásobek původního platu. Jenže to po šestnácti létech skončilo a já jsem byl opět u ČSA.
Co se týká podceňování pozemního personálu, vrchol jsem zažil u holandské společnosti NAYAK. Tam jsem pracoval každou noc bez přestávky pro UPS a s nikým jsem se nestřídal. Když jsem protestoval, že jsem už unavený, baba v Amsterdamu mi řekla, že jsem přeci „proud member of company“ (hrdý člen společnosti). To mě dostalo do kolen. Nakonec jsem po dvou letech odešel. Měl jsem dokonale přehozený den a noc za plat pokladní v samoobsluze. Odešel jsem do ciziny za normální peníze a se slušným zacházením.
Když se ČSA Technics dostaly do krize a začaly shánět mechaniky, dělal jsem už v cizině a rozhodně jsem neměl zájem o práci na Ruzyni. Vedení společnosti lákalo proto mého syna, který pracuje v Basileji jako mechanik. Hrozně se divilo, že je poslal do temných míst, i když mu nabídli „skvělý“ plat.
„To myslíte v eurech? Předpokládám, že ano, tak to bychom se možná domluvili.“
Zkoprnělá baba personální řekla, že ne, že to je v korunách.
„Hm, tak to hledejte dál magora, který by to dělal za tohle a měl vámi požadovanou kvalifikaci. Určitě najdete!“
Bohužel, tento stav je stále stejný. Kecy, že si najdou brigádníky, jsou jen kecy pro tisk. V červené zóně, tj. na ploše letiště, mohou pracovat jen prověření zaměstnanci. Ta prověrka trvá NBÚ kolem dvou měsíců. Nebude už náhodou po prázdninách? A svádět to na to, že je v létě nečekaný nárůst provozu, jsou jen „kecy v kleci“.
Pryč od letadel a letiště! Dostala mne do kolen zpráva, jak estébák nechal v Čapím hnízdě postavit a vysvětit kapličku! To ten fízl nemá ani trochu studu? StB zavírala a pronásledovala faráře a Bureš najednou prohlédl a dal se na víru svatou? Divím se faráři, který se propůjčil k aktu vysvěcení této kapličky. I když je pravda, že na Pražském arcibiskubství křtil Dominik Duka knihu arcilháře Zemana. Peníze nesmrdí!
Teta Alena z Brna pak u kapličky pronesla řeč, že jen boží láska tuto zemi pozvedne.
„Pomodlila jsem se, aby se toto místo stalo místem pokoje a lásky!“
Po těchto slovech si myslím, že všichni, které tato baba zničila se svými zaklekávacím komandem, vyskočili metr do vzduchu. Zrovna ona a Babiš budou vyprávět o lásce a víře. Je mi z nich na blití! Nejprolhanější dvojice, k úplné dokonalosti chyběl jen Havlíček. Nebo on jediný neztratil zbytek soudnosti?
Je vedro a tak se jdu osprchovat a slibuji vám, že určitě nenavštívím ani Čapí hnízdo, ani kapličku tamtéž!