Emil Pospíšil: Než se rozední

2CD Pavel Kopřiva - FT Records 2002

Emil byl v mnoha směrech vzácnej člověk. Měl skvělej smysl pro humor a byl příjemnej společník. Nikdo si nepamatuje, že by měl nějakého nepřítele. Taky když někdo řekne „přirozená noblesa” - vybaví se mi on. Jeden čas se mnou „bydlel” v papírové boudě, kde jsem dělal osm let nočního hlídače. Tam jsme nazkooušeli QUO VADIS a TEXTY, dvě z mých LP, které potom poprvé vyšly ve švédském ŠAFRÁNU.
V souvislosti s ním také vzpomínám na další ne nepodstatnou věc: dostal kdysi, tak jako mnozí z nás, předvolání k výslechu na Státní bezpečnost. Tam nikdo nechodil rád a mnozí se tam zlomili. Ale u něj jsem měl velice intenzivní ppocit, že u něj se něco takového stát nikdy nemohlo, protože on byl charakter.
Když jsem se vrátil z emigrace, domluvili jsme se, že budeme v naší spolupráci pokračovat. Někde se ale něco zaseklo a nefungovalo. Po čase jsem mu napsal: Ty ses na mne nějak vykašlal! O pár týdnů později jsem se dozvěděl, že v den, kdy jsem svůj dopis odesílal, nebyl už tři dny mezi námi.
Dnes píši na jeho adresu znovu, a tak jak se nevykašlal on na mne, jsem rád, že i jiní na něj nezapomněli. Toto CD je toho dokladem.
Vladimír Veit